Len prany (stonewashed) - co to takiego?
Len prany ma charakterystyczny pastelowy bądź lekko wyblakłą barwę. Jest to znakomicie izolujący i oddychający materiał. Proces pranie lnu zwiększa miękkość i elastyczność tkaniny poprzez rozluźnienie splotu i zmiękczenie twardych włókien. Świetnie pasuje do projektów ubrań w stylu tradycyjnym, rustykalnym bądź vintage, ale ma też mnóstwo innych zastosowań w przemyśle.
Metody produkcji pranego lnu:
Zmiękczanie organiczne - używając naturalnych skał mineralnych takich jak pumeks lub inne twory pochodzenia wulkanicznego, twarda przędza lniana jest zmiękczana, dzięki swojej wytrzymałości, włókna nie są uszkadzane w tym procesie a jedynie wygładzane.
Metoda z zastosowaniem enzymów pochodzenia organicznego. Prostsza i zyskująca na popularności dzięki swojej efektywności działania. Obróbka wykorzystująca zasady fizyczne oraz mechaniki materiałowej służy zmiękczeniu struktur przędzy lnianej oraz ługowaniu twardych związków białkowych.
Len tradycyjny a len prany - różnice:
- nowoczesna technologia tkalnicza
- znacznie bardziej miękki, jedwabisty w dotyku w porównaniu tkanin z lnów wytwarzanych tradycyjnymi metodami
- mniejsza kurczliwość w stosunku do standardowego lnu
- charakterystyczny wygląd, jak gdyby pognieciony
Zalety lnu pranego
- tradycyjny, schludny wygląd, nowoczesna tkanina
- naturalnie oddychający
- chłonny, nie powoduje potu nawet w upalne lato
Surowy len to dość szorstki i kłujący materiał, takie mamy skojarzenia, rustykalna, tradycyjna tkanina którą zastąpiły nowe materiały - głównie z bawełny. Jest w tym ziarno prawdy ale obecnie sytuacja znacznie się zmieniła, technologia produkcji ewoluuje i nie ominęła również tkalnictwa.
Len prany znacznie się różni od tradycyjnego - proces prania wstępnego sprawia, że jest bardziej miękki i jedwabisty w dotyku.